Tipy a časté dotazy

Koho se přechod na DVB-T2 týkal?

Vysílání v novém vysílacím standardu DVB-T2 se týkal všech domácností, které přijímají pozemní televizní signál na klasickou pokojovou nebo venkovní anténu, případně společnou televizní anténu (STA). Jednoduše řečeno těch diváků, kteří mají příjem televize zdarma, neplatí žádné poplatky poskytovateli placených televizních služeb (s výjimkou koncesionářského poplatku České televize, který je povinný pro všechny majitele televizních přijímačů).

Stávající kmitočty pro pozemní televizní vysílání jsou garantovány do roku 2030.

Proč se vůbec na DVB-T2 přešlo?

Jde o změnu vynucenou vnějšími okolnostmi, na kterou provozovatelé televizního vysílání a vysílacích sítí neměli žádný vliv a museli se s ní vypořádat. Z jakého důvodu se tedy přechází na DVB-T2? Významnou část kmitočtů (30 %), které dříve využívalo televizní vysílání, bylo na mezinárodní úrovni vyčleněno pro mobilní služby. Pro budoucí zajištění plnohodnotného pozemního televizního vysílání bylo nutné přejít na kmitočtově úspornější standard DVB-T2, který umožnil zachovat pokrytí TV signálem a počet TV stanic jako v případě staršího standardu DVB-T. Výsledkem přechodu na DVB-T2 je, že můžete bezplatně naladit vyšší počet TV programů a řadu z nich v HD kvalitě.

Jak naladím televizi přes anténu?

K příjmu pozemního televizního signálu potřebujete pouze přijímací anténu (může to být i anténa, kterou jste používali pro DVB-T příjem), televizor s DVB-T2 tunerem, případně jakýkoliv televizor doplněný set-top-boxem s DVB-T2 tunerem. Více o tom, jak naladit se dočtete zde: www.digistranky.cz/naladte-si/o-digitalnim-vysilani.

Jaký přijímač potřebuji?

Potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Při koupi ho poznáte podle kulaté zlaté samolepky s logem DVB-T2 ověřeno, která signalizuje, že přístroj byl pro příjem nového standardu vysílání úspěšně otestován. Pokud přijímač není samolepkou označen, můžete si ověřit na webové stránce dvbt2overeno.cz/overeni, zda-li byl konkrétní přijímač certifikován pro DVB-T2. V případě, že Vaše zařízení v seznamu nenajdete, tak je možné nahlédnout do manuálu k tomuto zařízení, zpravidla je ke stažení i online, nebo kontaktovat přímo jeho výrobce. Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete optimálně venkovní přijímací anténu nasměrovanou na vysílač Českých Radiokomunikací, která Vám zajistí kvalitní příjem velkého množství televizních a rozhlasových programů. Pokud bude nutné pořídit nové zařízení, konkrétní informace o nabídce a cenách zjistíte přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte v kamenných i on-line obchodech s elektronikou. S výběrem zařízení pomohou naši partneři společnosti Datart či Alza. Pokud máte DVB-T2 televizor nebo set top box a připojenou přijímací anténu, můžete zkusit naladit programy.

Mám televizi, která DVB-T2/HEVC nepodporuje? Musím kupovat novou televizi?

Nemusíte, můžete si koupit jen set top box s podporou DVB-T2, který bude umět vysílání přijmout. Nový set top box stačí připojit k Vaší současné televizi. Případně můžete pořídit nový televizor. Ceny set top boxů začínají na 550 Kč.

Proč není zařízení v seznamu ověřených zařízení?

Vaše zařízení nemusí být uvedeno v seznamu ověřených zařízení (dvbt2overeno.cz/overeni), přesto může přijímat DVB-T2 vysílání. Důvodem neuvedení přijímače v seznamu ověřených zařízení může být například neposkytnutí přijímače pro certifikaci ze strany výrobce nebo prodejce. Vzhledem k ukončení přechodu televizního vysílání na nový standard DVB-T2 došlo také k 31.12.2020 k ukončení procesu certifikace DVB-T2.

Skutečnost, zda je vámi uvedené zařízení vhodné pro příjem signálu, zjistíte v manuálu k zařízení nebo přímo u výrobce. Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete televizní přijímač (set top box nebo televizi), které umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265).

Od února 2021 byla spuštěna nová informační kampaň zaměřená na digitální rozhlasové vysílání (DAB+) a s ní je spojen certifikační proces zaměřený na zařízení podporující standard DAB+. Více informací na webová stránce www.dabovereno.cz.

Mám doma více televizí. Musím mít pro každou televizi zvlášť set top box?

Každá televize, která nepodporuje DVB-T2 příjem, musí mít vlastní přijímač/tuner pro DVB-T2. Pokud se starších televizí nechcete zbavovat, je nutné pro každou z nich opatřit samostatný DVB-T2 set top box, případně koupit novou televizi s DVB-T2/HEVC tunerem.

Televize mi při příjmu nehraje?

Obraťte se na prodejce, kde bylo zařízení zakoupeno a kde ho lze reklamovat. Můžete také zavolat servisní firmu, která pomůže s přeladěním a může odstranit případné potíže s příjmem TV signálu.

Seznam proškolených firem

Mám na domě svou anténu. Co je třeba udělat k zachování příjmu TV vysílání?

Zpravidla lze stávající anténu pro příjem nového signálu použít. V případě potíží s příjmem, je vhodné situaci řešit s odbornou firmou, která zajišťuje servis v regionu vašeho bydliště. Odkaz na přehled námi proškolených servisních firem naleznete na stránce: dvbt2overeno.cz/servisy.

Obecná opatření na příjmové straně, která je vhodné dodržovat, jsou: nepoužívat anténní soustavy uvnitř domu na půdách a podobně; vyvarovat se použití všesměrových antén, plastových náhražek antén a náhražkových pokojových antén; používat anténu s možností odstínění z ostatních směrů (vhodné jsou antény s užším přijímacím diagramem, které jsou obvykle rozměrnější - delší), v případě příjmu z více směrů při použití dvou a více antén je vhodné použití filtrů. Pokud možno nepoužívat anténní zesilovače na přímou viditelnost vysílače do vzdálenosti 20 km.

Dále potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Konkrétní informace o nabídce zařízení a cenách zjistíte přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte v kamenných i on-line obchodech s elektronikou. S výběrem zařízení pomohou i naši partneři společnosti Datart či Alza.

Je pokojová anténa vhodná pro příjem nového vysílání DVB-T2?

Na pokojovou anténu lze zachytit signál z vysílače, avšak příjem takového signálu může být nestabilní. Kvalitu signálu ovlivňují různé faktory jako například pohyb osob po bytě, nebo roztažení a stažení hliníkových žaluzií, počasí apod. Dalším důležitým faktorem je i rušení od ostatních spotřebičů v domácnosti a okolí.

Vhodnost použití pokojové antény ve vaší oblasti můžete konzultovat s některým z našich proškolených servisních techniků. Kontakt na techniky ve vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno.cz/servisy.

Aby Vám příjem signálu fungoval, potřebujete televizi nebo set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265). Pro kontrolu Vašeho zařízení doporučujeme nahlédnout na náš seznam ověřených zařízení, který je k dispozici na níže uvedeném odkazu: dvbt2overeno.cz/overeni.

Máme společnou televizní anténu (STA). Co je třeba udělat, aby byl zachován příjem TV vysílání?

Pokud vám nefunguje příjem televizních programů z STA, ověřte prosím, zdali podobný problém mají také ostatní domácnosti bydlící v bytovém domě. Pokud ano, je zpravidla nutné provést na STA úpravy nebo opravy, které zajišťuje správce nebo majitel budovy. Je zapotřebí, aby se správce nebo majitel budovy obrátil na servisní firmu, která úpravu antény zajistí. Cenu Vám sdělí konkrétní servisní firma. Odkaz na přehled námi proškolených firem naleznete na stránce: dvbt2overeno.cz/servisy.

Přestože máte DVB-T2 přijímač, ale nefunguje Vám TV příjem z STA, kontaktujte prosím některou ze servisních firem uvedených na dvbt2overeno.cz/servisy.

Co musím udělat, když pro příjem co největšího počtu programů, potřebuji chytnout signál z více směrů?

V případě potřeby příjmu z více směrů, ať se jedná o příjem jiného operátora nebo o přeshraniční příjem za použití více antén do různých směrů, může docházet k zarušení příjmu. Druhá anténa může zanést do příjmové soustavy rušivý signál na stejném kanále, který je přijímán primárně z první antény. Takovou složitou příjmovou soustavu je mnohdy potřeba optimalizovat správným směrováním a použitím příslušných filtrů. Odborné anténářské firmy mají obvykle zkušenosti s místními podmínkami a jsou vybaveny měřící technikou pro zajištění TV příjmu z více směrů. Pro příjem vysílačů z více směrů v žádném případě nelze doporučit všesměrové antény. Kontakt na techniky ve vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno.cz/servisy.

Je možné využít pro příjem DVB-T2 televizní kartu / modem do PC?

Na trhu existují DVB-T2 přijímače (karty) s kodekem HEVC, které lze připojit k PC nebo laptopu obvykle prostřednictvím USB konektoru. Součástí těchto přijímačů je obvykle i příslušný software dodávaný na CD nebo připravený ke stažení z webových stránek výrobce, který umožňuje zpracování TV signálu v PC / laptopu. Prostřednictvím těchto karet můžete sledovat DVB-T2 vysílání na svém počítači, například s operačním systémem MS Windows nebo Linux. Existují také verze DVB-T2 přijímačů s konektorem micro USB nebo USB-C, které lze připojit k tabletům a telefonům s operačním systémem Android.

Takovéto televizní karty určené pro PC / laptop / tablet / telefon nelze využít pro příjem DVB-T2 vysílání televizorem, který DVB-T2 /HEVC nepodporuje z důvodu SW nekompatibility.

Aby Vám příjem signálu v televizním přijímači bez podpory DVB-T2 fungoval, potřebujete set top box, který umí přijmout vysílání ve standardu DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265).

Pokud bude nutné pořídit nové zařízení, konkrétní informace o nabídce a cenách zjistíte přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte již ve všech kamenných i on-line obchodech s elektronikou.

Je instalace TV přijímače – set-top-boxu (STB) složitá?

Instalaci není složitá a zvládnete ji za pomoci manuálu k zařízení. Také se můžete obrátit na prodejce, popřípadě na některé z našich proškolených servisních techniků. Kontakt na techniky ve Vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno.cz/servisy.

Bude fungovat obrazová kvalita HD?

Obrazová kvalita závisí na požadavku televizních stanic, které objednávají vysílací služby s konkrétním obrazovým rozlišením. V současné době vysílá v DVB-T2 v HD vedle České televize a řada komerčních televizních stanic (například programy Primy, Seznam či Barrandov).

Co je to HbbTV?

Hybridní vysílání HbbTV (z angl. Hybrid Broadcast Broadband TV) propojuje svět klasické lineární televize s internetem. Stisknutím červeného tlačítka na ovladači se vám zobrazí prostředí HbbTV s dalším obsahem, aniž byste opustili aktuálně sledovaný televizní program. Tato funkce umožňuje přístup do TV archivů, k videím na vyžádání a k internetovým aplikacím. HbbTV funkce je součástí všech TV přijímačů s internetovou konektivitou, které prošly CRA certifikací DVBT2overeno a lze ji využít i u některých set top boxů. Pokud plánujete nákup nového TV přijímače, velmi doporučujeme se ujistit, že vámi vybraný přijímač službu HbbTV podporuje (tzn. TV přijímač přijme signál DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265), bude vybaven připojením k internetu a funkcí HbbTV. Technologie HbbTV Vám zpřístupní velké množství obsahu, služeb a aplikací, které není v lineárním TV vysílání dostupné.

Pro kontrolu vašeho zařízení doporučujeme nahlédnout na náš seznam ověřených zařízení, který je k dispozici na odkazu: dvbt2overeno.cz/overeni.

V případě, že Vaši televizi v seznamu nenajdete, je možné nahlédnout do manuálu, zpravidla je ke stažení i online, nebo kontaktovat přímo prodejce či výrobce.

Pokud není váš televizní přijímač vybaven pro příjem DVB-T2 signálu a/nebo HbbTV, je zapotřebí dokoupit set top box, který bude vybaven funkcí HbbTV a DVB-T2 s kodekem HEVC (H.265) a zároveň umožní připojení k internetu. Výběr vhodného zařízení, které nabídne veškeré vámi požadované funkce, doporučujeme konzultovat přímo v obchodě. Nový přijímač koupíte v kamenných i on-line obchodech s elektronikou. S výběrem zařízení pomohou i naši partneři společnosti Datart či Alza.

Dovolujeme si vás informovat, že dražší set top boxy, se blíží ceně nových televizorů, které podporují vysílání DVB-T2 a zároveň disponují funkcí HbbTV.

Proč může docházet k problémům s příjmem DVB-T2, i když byl příjem DVB-T dříve bezproblémový?

Sítě DVB-T2 jsou nastaveny tak, aby jim stačila stejná úroveň signálu, která stačila i pro příjem DVB-T, obecně by tak měl příjem fungovat při stejné kvalitě signálu, která zajistila bezchybný příjem DVB-T. Z důvodu zúžení vysílacího pásma pro televizní vysílání, jehož část po celoevropské dohodě připadla novým mobilním internetovým sítím 5G, bylo ale nutné využít pro vysílání jiné vysílací kmitočty, než se využívaly doposud, a zároveň spustit rozsáhlejší jedno frekvenční sítě (více vysílačů vysílá na stejné frekvenci). To může v některých oblastech způsobit problémy s TV příjmem z důvodu mnohačetných odrazů signálů, obvykle od okolního kopcovitého terénu, zejména pokud jsou využity méně směrové nebo méně kvalitní přijímací antény.

Jak lze problémy s příjmem řešit?

V naprosté většině případů jsou komplikace řešitelné kvalitnější přijímací anténou nebo úpravou jejího nasměrování. Je třeba kontaktovat odbornou firmu, která se instalacemi antén zabývá, aby signál v místě proměřila a buď rovnou anténu upravila, anebo navrhla řešení. Proškolené servisní firmy jsou uvedeny zde na webu v záložce Servisní firmy. Zásadní je využívat vždy kvalitní venkovní antény renomovaných značek, nevyužívat různé aktivní antény s vestavěným zesilovačem a podobně. Vhodnou anténu nejlépe doporučí odborník na základě měření v místě, jaké antény vybírat se pak zájemce dočte i na odborných webech věnujících se televiznímu příjmu, například www.televizniweb.cz.

Proč dochází k výpadkům signálu, kostičkování obrazu?

V každé lokalitě jsou specifické příjmové podmínky TV signálu, mnohdy záleží na odrazech od okolní krajiny nebo zástavby, příjem signálu ovlivňuje i počasí, špatně nastavená anténa, kabeláže, rozbočovače a další. Anténní systém a jeho příjmové podmínky nelze bez potřebných měřících přístrojů adekvátně diagnostikovat. Situaci Vám doporučujeme konzultovat s některým z našich proškolených servisních techniků. Kontakt na techniky ve Vašem kraji naleznete pod následujícím odkazem: dvbt2overeno.cz/servisy.

Jsou rozdíly v kvalitě přijímačů a může být nekvalitní příjem daný i televizí/set-top-boxem?

V citlivosti televizních přijímačů a set-top-boxů a jejich schopnosti spravovat signál mohou být rozdíly a dle zkušeností servisních techniků mají některé televize a set-top-boxy problémy s příjmem slabého nebo odraženého signálu. Mnohdy se tak může stát, že i když odborník s měřicím přístrojem upraví anténu tak, aby byl signál co nejlepší a dle naměřených parametrů by s příjmem neměl být problém, nekvalitní přijímač v televizi nebo set-top-boxu si se signálem přesto neporadí, zatímco jiná televize nebo set-top-box za stejných podmínek funguje bez problémů. Tento problém se bohužel týká i některých renomovaných značek televizních přijímačů. Při koupi televize nebo set-top-boxu lze proto doporučit, aby se divák informoval i o zkušenostech s kvalitou příjmu na daný přístroj/značku. Informace lze najít na webu www.televizniweb.cz.

Může mít na příjem televize vliv i počasí?

V některých oblastech, zejména v podzimních a zimních měsících, mohou (typicky za teplotní inverze) vzniknout výrazně zlepšené podmínky pro šíření elektromagnetických vln na dlouhé vzdálenosti. V takové chvíli lze například v Praze zachytit i švýcarské nebo dánské televizní vysílače, které mohou rušit příjem místních signálů. Toto rušení občas ovlivňovalo i příjem DVB-T vysílání a může se stát i během příjmu rozhlasového FM vysílání. V zúženém pásmu, kde DVB-T2 vysílá, je pravděpodobnost rušení vyšší, protože vysílače častěji využívají stejné kanály. V případě velmi silné inverze může dojít k rušení bez ohledu na to, zda je anténa provedena kvalitně a za běžných podmínek je příjem naprosto bezproblémový. Rušení televizního příjmu může obvykle trvat několik hodin.

Další informace k příjmu televizního vysílání naleznete na webu www.digistranky.cz

Kontakt

V případě, že máte jakékoliv dotazy týkající se nového standardu televizního vysílání, na které jste nedostali odpověď na těchto stránkách, nebo potřebujete poradit, obraťte se na nás.

V případě, že máte jakékoliv dotazy k televizím nebo set top boxům vybavených DVB-T2 a kodekem H.265, obraťte se na našeho partnera, společnost DATART.

Informace tykající se přechodu na nový standard televizního vysíláni anebo o televizích a set top boxech vybavených DVB-T2 a kodekem H.265, můžete také nalézt u našeho partnera, společnost ALZA.